палец призьори 2026Шампионите и медалистите от Европейските първенства за кадети и кадетки до 17 години и за момчета и момичета до 15 години, които се проведоха в Самоков, бяха наградени от Управителния съвет на Българската федерация по борба.

Общо 14 млади български състезатели получиха парични награди и ваучери за храна, осигурени от спонсорите на федерацията, като признание за отличното им представяне на двата шампионата и достойното представяне на България пред европейския елит.

Младите таланти бяха поздравени от президента на БФ Борба и петкратна световна шампионка Станка Златева, както и от олимпийския и световен шампион Георги Мърков.

Националните треньори Симеон Щерев, Радослав Великов и Стефан Тошев също отправиха приветствия към състезателите и им пожелаха бъдещи успехи, големи международни отличия и олимпийски титли за България.thumb Мърков Георги Мърков

„Радвам се, че вече виждаме резултатите от новата система на работа, която Българската федерация по борба започна да изгражда. Организираме повече тренировъчни лагери, включително и за най-малките възрастови групи, работим по-дългосрочно и целенасочено с децата и младите състезатели. Именно така се изграждат бъдещите шампиони“, заяви Станка Златева.

„Нашата основна цел е възраждането на българските традиции в борбата и възстановяването на силната българска школа. Искаме отново да изградим поколение от подготвени, дисциплинирани и уверени български състезатели, които да носят успехи на страната ни на европейски, световни и олимпийски първенства“, добави президентът на федерацията.

От Българската федерация по борба отчетоха, че успешното представяне на младите национали и отличната организация на двете европейски първенства в Самоков са ясен знак, че българската борба върви в правилната посока както в спортно-технически, така и в организационен план.